• Олег Барков

Валерій Кінашенко: «Для мене важливо, що хлопці не бояться йти в дриблінг»Старший тренер академії «Арсенал» і наставник команди U-16 підвів підсумки 2020 го року, висловив свою думку про головні проблеми дитячо-юнацького футболу в Україні та розповів про своїх вихованців, які зараз грають на професійному рівні.


- Як оціните виступи своєї команди в першій частині сезону ДЮФЛ?


- Якщо відштовхуватися від результату, то у нас проміжне друге місце з відривом у сім очок від «Діназа». Що у наших переслідувачів - сказати складно, тому що вони зіграли різну кількість матчів. Але в принципі, ми повинні потрапити в двійку і боротися за перше місце, хоча не все тепер залежить від нас. Потрібно обігравати «Діназ» і чекати їх осічку.


Якщо говорити про гру, то я не зовсім нею задоволений. Перш за все, змістом, особливо в першій частині сезону. Можна сказати, що останні п'ять турів ми вже грали по-іншому. Я перш за все оцінюю команду не за результатом, а по грі - це більш важливий показник в дитячо-юнацькому футболі.


Велике спасибі клубу, що у нас тепер є WyScout. Одна справа, коли ти на емоціях робиш висновки, зовсім інше - коли засновуватися на статистичних показниках. Цифрами можна довести все, вони кажуть, що і як робив футболіст. Ми практично у всіх іграх (крім матчу з «Діназом», де був паритет) мали перевагу в контролі м'яча, кількості передач і їх точності, а також кількості обводок. Що для мене важливо, що хлопці не бояться йти в дриблінг. Цю якість потрібно вдосконалювати. Футболіст повинен вміти, як в школі писати і читати, користуватися технічними елементами. Якщо він потрапить у дорослий футбол, його навчать і стрибати, і бігати, а ось цього вже не навчать.


Хлопцям в наступному році вже по 16 років, ми повинні вдосконалювати свою техніку і наближатися до швидкісної техніки - вміти працювати з м'ячем на швидкості. Є три основні моменти, які характеризують футболіста: фізична швидкість, швидкість мислення і швидкісна техніка. Якщо з трьох компонентів будуть присутні два, то цей футболіст буде хорошого рівня. Якщо всі три - це гравець рівня Ліги чемпіонів.


З огляду на те, що у нас немає можливості набирати дітей з інших міст, ми працюємо з тими дітьми, які у нас вже 5-6 років. І я бачу, що багато хто з них додали.


- Якщо перейти на персоналії, хто з хлопців істотно додав за цей рік?


- Я б не виділяв дітей, тому що в цьому віці психологія не стійка. Зараз похвалиш футболіста, а потім його не збереш. Або навпаки, пожуриш - він впаде в якусь яму. У нас є WyScout, я на прикладах пояснюю.


З позиції сили, у відкритий футбол, з нами грало тільки «Динамо» в чемпіонаті міста. Вони можуть собі це дозволити. І «Діназ», теж думали взяти нас нахрапом. Але ми гру вирівняли. Для мене показник, що в інших іграх ми домінували і грали першим номером.Якщо говорити про кращого бомбардира нашої команди в ДЮФЛ Олексія Мажинського, то він додав, але у нього є проблеми в технічному плані. Десь він недоотримав. Я йому сказав, що треба вчитися працювати з м'ячем, прикривати його корпусом, брати участь в розіграші. Але можу сказати, що він зробив значний стрибок вперед, в порівнянні з усіма. Плюс, потрібно відзначити команду, яка йому активно допомагала. Крім того, потрібно відзначити втрату Білецького, який отримав важку травму в першому турі ДЮФЛ.


Також варто відзначити Юшка, який влився в нашу команду без підготовки. Він був в команді «Арсенал» (U-17), потім прийшов до нас в червні - розібраний. Поступово набрав форму і значно нам допоміг.


- Який стан справ з відновленням Білецького?


- Доктори дають оптимістичний прогноз. На початку лютого він має повернутися в загальну групу. Травма складна, але діти швидше відновлюються. Сподіваюся, що він буде допомагати нам і наша лінія нападу стане ще сильнішою.


- З якими проблемами ви зіткнулися по ходу сезону?


- Ми втратили практично всю захисну лінію. Один Сакач провів від дзвінка до дзвінка всі матчі, а Піонковський і Жмурко не провели жодного матчу. Вибували хлопці по травмам і хворобам, доводилося перекваліфікувати футболістів, брати когось із другої команди. У підсумку, впоралися.


- Які плани «Арсенала» (U-16) на зиму?


- Повинен бути Зимовий кубок ДЮФЛ, але швидше за все його не буде. Звичайно, ми із задоволенням зіграємо, якщо приймуть рішення турнір провести. Ризикувати здоров'ям і вести кудись хлопців в такий час - не доцільно. Будемо працювати вдома, в наших умовах.


Я не їжджу на турніри аби поїхати. Три роки тому ми їздили в Італію, там нам протистояли «Кальярі», «Брешіа», «Торіно», «Аталанта» та інші місцеві команди - тоді було цікаво подивитися свій рівень на тлі таких суперників. Ми виграли тоді буквально пару ігор, але зате отримали величезний заряд упевненості і всіх обіграли в місті. Такий турнір дає імпульс.


- Ваш вихованець Андрій Тихонов з «Діназа» - кращий бомбардир групи в ДЮФЛ з 18-ма м'ячами. Нещодавно він грав за «Арсенал». Як зберегти гравців на дитячому рівні?


- Найпростіший варіант - платити стипендію. Просто так тоді не можна буде забрати футболіста. У наших умовах це не реально. Але при всьому тому, що Тихонов забив стільки м'ячів, він не додав, як на мене. Не те, що я тримаю на нього образу. Він грає на старому багажі. Йому давно треба йти в команду, яка дасть йому в тренувальному процесі більше. На цьому рівні він використовує свою швидкість.

Перейшов в «Діназ» Тихонов заради друзів. Я розумів, що якщо його прибрати з нашої команди, то наш атакувальний потенціал впаде в два рази. Але ми з його батьком їздили до Ігоря Суркіса, пропонували перейти в «Динамо». Він пішов, потренувався і в підсумку сказав, що йому там не подобається.- Ви контактуєте з тренерами збірної України 2005 року народження?


- Не знаю, начебто Олег Кузнєцов займатиметься цим віком, але через пандемію збірна цього віку ще жодного разу не збиралася. Я сам працював у збірній чотири роки, знаю, як там йде процес. Спочатку йде процес відстеження, тренери дають рекомендації, але команда будується виходячи з того, як бачить її головний тренер. Нам завжди було складно грати з позиції сили, тому що, якщо ми відкриваємося, нам набивають торбу. Олександр Петраков продемонстрував, як можна грати від оборони - став чемпіоном світу.


- Чому наші команди не можуть домінувати на полі, контролювати м'яч, грати в позиційний футбол?


- У нас, на жаль, йде велике суперництво між «Шахтарем», «Динамо» і «Карпатами». Багато спілкуюся з тренерами, вони кажуть: «Розумієш, якщо я зараз не займу певне місце, то залишуся без роботи». Люди будь-якими засобами намагаються втриматися на вершині, щоб зберегти робоче місце, не особливо дбаючи про підготовку футболіста.


Як грають в Голландії: вони ставлять три захисника і три нападаючих. Вони розвивають якості, які потрібні будуть в майбутньому. Грають по схемі 3-4-3, після чого садять нижче опорного хава і виходить 4-3-3. Так грав Де Лігт, наприклад - у нього є навички гри і в середині поля, і в обороні.


У них немає чемпіонату. Тренуються, беруть участь в турнірах. Я якось розмовляв з Сергієм Балтачею, який працює в англійському «Чарльтоні». Ми грали у них на турнірі. Я питав його, звідки у них так багато хороших дітей? Він каже, вони живуть поруч, в нашому районі, і нікуди не перейдуть. У них на матчі з «Челсі» 3-4 тисячі глядачів. Ажіотаж божевільний, але рахунка немає, таблицю ніхто не веде. Щоб не було тиску, щоб діти не грали під тиском.


У нас в «Арсеналі» теж спочатку був тиск. Але я сказав хлопцям, щоб не переживали. Ми – сім'я. Почали свій шлях разом і дійдемо до кінця. У «Динамо» я теж намагався знімати цей тиск. Але там найвища конкуренція, жорсткі відносини. Той же Богдан Леднєв у мене був в групі 1998 року, він хотів весь час грати. А у мене крім нього був Смирний, Лісовий і Косовський. Сергій Косовський взагалі був а-ля Пірло. Як він розвивав атаки! Але зараз він не грає, мені дуже шкода. Андрієвський вибрав інший шлях: батько сказав, що вони хочуть піти, хоча я його не відпускав - бачив, що хлопчик перспективний. Вони перейшли в «Атлет», потім «Металіст», зараз він ось повернувся в «Динамо». Леднєв вибрав свій шлях, я його розумію - діти завжди хочуть грати. Але в «Динамо» не можна дати грати всім, ти повинен весь час доводити.


Навіть батьки один з одним в складних відносинах. Все це створює нездорову атмосферу. Навіть якщо ви прийдете подивитися протистояння двох команд «Динамо» мають однаковий вік в товариському матчі, то в манежі вони будуть сидіти по різні боки поля. Діти під пресом, їм всім радять. Тренер говорить одне, а батьки - інше.


- Підхід до навчання в Європі інший?


- Звісно. Там вони розуміють, що перш за все - громадянин, а потім футболіст. Там немає інтернатів, діти живуть в сім'ях. Головний принцип - футбол не повинен заважати навчанню, дітей не відриваються від школи. Тому грають матчі чемпіонату в своєму районі - без далеких поїздок.


А у нас як: треба провести турнір, матчі ставлять на 12:00 у будні дні. А в школу? Ось такі й футболісти будуть, без інтелекту. Потрібно поміняти цю систему. Аналогічно і в суддівстві - ти їдеш, а тебе вбивають. Навіть в Еліт-лізі. Це не правильно. Тому і футболістів у нас мало. Закінчують займатися футболом, а школу вже не наздогнати.


- Хто з ваших вихованців був найталановитішим?


- Віталік Гемега. Він зараз грає у вінницькій «Ниві» після серії важких травм. Це найсильніший футболіст за всіма якостями. Він повинен був грати на високому рівні. У «Динамо-2» Андрій Гусін ставив його до складу вже в 17 років. Віталік навіть в першій команді «Динамо» був, але зі здоров'ям не склалося.


Завжди я бачив велику перспективу і Данила Лісового, але в «Динамо» його не оцінили. Тільки він поїхав, Луческу відразу забрав його в «Зеніт». Він любить футбол і у нього є та якість, якій не навчиш - у нього своєрідне обведення. Як ти його не тренуй, воно закладено в голові. Так, ми якось програли фінал ДЮФЛ через його обведення, але хто пам'ятає переможця того сезону? А ось Лісовий зараз грає на високому рівні.


Багато людей грає по 1992 році - Артем Шабанов, Віталій Насонов, Пилип Будківський, Володимир Коваль. А ось Прокіпчук і Довгий - два красені, але не грають. Те ж саме стосується Гриппи.

205 перегляд0 коментар

ПАРТНЕРИ

Design by Jekilo's

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now